Blog

Ładowarki Wallbox

Ładowarki Wallbox

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Zdecydowaną większość samochodów elektrycznych można ładować we własnym garażu, bezpośrednio z gniazdka sieciowego o napięciu 230 V. Jednak taki sposób „tankowania” elektryka w praktyce okazuje się mało wydajny, kosztowny a często również zagrażający sprawności instalacji. Z tego względu na popularności zyskują specjalne, domowe stacje ładowania samochodów, takie jak ładowarka wallbox, stanowiąca alternatywę dla publicznych systemów zasilania, dostępnych m.in. na stacjach benzynowych. Jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego i kiedy zakup własnego wallboxa będzie najlepszym rozwianiem? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Korzystanie z publicznych stacji ładowania

Pierwszym z możliwych sposobów uzupełniania baterii w samochodach o napędzie elektrycznym jest oczywiście ładowanie ich na stacjach benzynowych, u dealerów czy w autoryzowanych punktach obsługi. W wielu takich lokalizacjach znajdziemy już obecnie szybkie i wydajne ładowarki, pozwalając bardzo szybko uzupełnić poziom energii w akumulatorze. Liczba punktów ładujących nieustannie się rozszerza, co stanowi oczywistą konsekwencję trendu, jakim stała się w ostatnich latach elektromobilność.

Niestety, mimo iż duża liczba stacji ułatwia szybkie i wygodne ładowanie samochodu elektrycznego cena takiej usługi może powodować, że korzystanie z publicznych ładowarek będzie sporym obciążeniem dla budżetu kierowcy. Większość firm udostępniających tego rodzaju punkty nalicza już opłaty za „tankowanie” elektryków, a inne zapowiadają wprowadzenie takich płatności. Na łączny koszt ładowania samochodu elektrycznego wpływ ma również opłata postojowa – jej wysokość zależy od tego, jak długo ładujemy auto, zajmując miejsce parkingowe.

Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka

Wielu kierowców zapyta pewnie: po co ładować akumulator na stacji paliw lub u dealera, skoro można uzupełnić moc akumulatora we własnym garażu? Owszem, domowa stacja ładowania nie jest niezbędna, gdyż, teoretycznie – wystarczy podłączyć samochód do gniazda i uzupełnić baterie prądem z sieci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie ma wiele minusów, zarówno w stosunku do korzystania z publicznych ładowarek, jak i wykorzystywania urządzeń typu wallbox. Najważniejsze z nich to m.in.:

– znacznie dłuższy czas ładowana samochodu,

– wysokie koszty uzależnione m.in. od zapotrzebowania akumulatora na energię, cen prądu czy posiadanej taryfy,

– długotrwały, wysoki pobór mocy, wpływający na spadek wydajności domowej instalacji elektrycznej.

Warto, rozważając ładowanie samochodu elektrycznego w domu, zwrócić uwagę szczególnie na ten ostatni podpunkt. Zarówno w tzw. starym budownictwie, jak i w części nowych domów, instalacja elektryczna zwyczajnie nie będzie gotowa na tak duże i długie obciążenie. Wysoki pobór mocy przez wiele godzin może powodować przegrzewanie się przewodów oraz węzłów, prowadząc nawet do ich przepalenia. Wszystko to sprawia, że nie tylko ze względu na wysoki koszt ładowania samochodu elektrycznego, ale również na bezpieczeństwo, napełnianie baterii bezpośrednio z gniazdka nie jest najlepszym z dostępnych rozwiązań.

Domowa stacja ładowania samochodu

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli wyposażymy się w profesjonalne urządzenie, podobne do tych znajdujących się w miejscach publicznych. Domowa stacja ładowania samochodu często określana jako ładowarka wallbox to nie tylko znacznie szybsze, ale również w bezpieczniejsze „tankowanie” auta elektrycznego.

Ładowarka wallbox cena

Używanie tego rodzaju urządzenia to przede wszystkim komfort i oszczędności dla właścicieli samochodów elektrycznych. Instalując wallbox na ścianie swojego garażu, możemy skrócić czas potrzebny do uzupełnienia poziomu baterii do kilku godzin, podczas gdy ładowanie z gniazda 230 V może trwać nawet 15 godzin. Oczywiście, na długość tego procesu wpływają takie czynniki jak moc samej ładowarki oraz maksymalna moc ładowania określona przez producenta samochodu.

Dla tych, których interesuje domowa stacja ładowania samochodu cena samej ładowarki również nie jest bez znaczenia. Chcąc mieć w garażu lub domu swój własny system ładujący, trzeba ponieść pewne koszty na start. Jak kształtują się ceny takich urządzeń? Jeszcze do niedawna, domowa ładowarka wallbox oznaczała wydatek rzędu ok. 5 000 zł, jednak obecnie ceny tego rodzaju sprzętu spadły, co sprawia, że kupimy go już za 2-3 tysiące złotych.

Ceny prądu, a koszt ładowania samochodu elektrycznego

Wybierając wallbox do domu, warto kierować się rzeczywistymi potrzebami oraz porównać poszczególne modele i ceny, wykorzystując np. ranking ładowarek samochodowych. Na to, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu, wpływają również ceny energii elektrycznej dyktowane przez dystrybutorów. Zdecydowana większość konsumentów korzysta z jednostrefowej taryfy cenowej, G11, w której 1 kWh kosztuje obecnie ok. 0,62 zł. Decydując się na domowe ładowanie auta, warto rozważyć zmianę planu taryfowego na G12, gdzie poza godzinami szczytu, czyli pomiędzy 13 a 15 oraz między 22 a 6 rano, zapłacimy jedynie 0,37 zł za każdą kilowatogodzinę.