Blog

ŁADOWANIE SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO – INFRASTRUKTURA

ŁADOWANIE SAMOCHODU  ELEKTRYCZNEGO – INFRASTRUKTURA

Czy właściciele aut elektrycznych obawiają się dłuższych tras?

Oczywiście, że nie- infrastruktura ładująca w Europie jest coraz gęstsza, a do końca 2020 roku w Polsce uruchomione zostanie dodatkowych 1735 stacji. Te optymistyczne szacunki pozwalają zaplanować nie tylko drogę do pracy i bezpieczne zakupy, ale również niezwykłe i długie podróże.

Mapa miejsc z czynnymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych, aktualizowana na bieżąco, powszechnie dostępna jest w internecie.

Elektromobilność stała się jednym z najistotniejszych obszarów rozwoju branży motoryzacyjnej, mocno stymulowanych prze legislację. Hotele, centra handlowe, supermarkety, salony samochodowe, parkingi na osiedlach i stacjach benzynowych- to miejsca mocy i możliwości.

Pracodawcy oferują stanowiska do ładowania na firmowych parkingach w godzinach pracy, markety udostępniają miejsca do ładowania w czasie zakupów, a na długiej trasie stacje benzynowe też maja swoja bogatą ofertę.

No i oczywiście swoje auto możesz ładować również w domu, instalując profesjonalną stację lub po prostu z gniazdka jednofazowego 230 V- co niestety, znacznie wydłuża ten proces.

Na przykładzie Nissan Leaf, 30 kWh o realnym zasięgu 210 km, czas ładowania na stacjach o określonej mocy wygląda następująco:
-24 kWh/ 50 kW [moc stacji 50 kW]- około 30 minut
-24 kWh/ 6,6 kW [moc stacji min. 7,4 kW]- około 3,5 godziny
-24 kWh/ 2,3 kW [ładowarka 230 V, 10A]- 10,5 godziny

Polecamy zatem domowe stacje ładowania, przed zakupem których należy rozpatrzyć kilka parametrów, aby optymalnie dobrać konfigurację, m.in.: dostępną moc domowego przyłącza, typ gniazda, czy parametry przetwornicy prądu naszego auta. Pamiętajcie, że czas decyzji możecie zawsze podzielić z profesjonalnymi, doświadczonymi konsultantami, którzy doradzą i pomogą wybrać najwłaściwszą z opcji.